Vasara ir pašā pilnbriedā, un ir ierasts, ka atvaļinājumu laikā vecāki arī vēlas atpūsties, tādēļ piever acis uz ikdienas noteikumiem un atļauj bērniem ēst vairāk saldumu un dzert saldinātos dzērienus, tādēļ ir īstais laiks atgādināt to, cik ļoti svarīgi ir ne tikai rūpēties par kaula zobiem, bet arī par piena zobiem. Nereti dzirdam apgalvojumus, ka par piena zobu veselību nav jāsatraucas, jo tie tāpat izkritīs, patiesībā šis apgalvojums ir maldīgs, jo ne velti zobārsti aicina vecākus vest bērnus pie zobārsta jau pēc pirmā piena zoba izšķilšanās. Piena zobi ir pirmie bērna zobi, kas sāk izspraukties apmēram 6 mēnešu vecumā, un parasti visi piena zobi izaug līdz 3 gadu vecumam. Piena zobiem ir būtiska loma bērna attīstībā – tie palīdz ne tikai košļāt ēdienu un runāt, bet arī nodrošina vietu un pareizo virzienu kaula zobu augšanai. Tieši šī iemesla dēļ ir ļoti svarīgi apzināties, ka piena zobu veselības stāvoklis var ietekmēt arī pastāvīgo zobu attīstību un augšanu.
Kādi ir pamatnosacījumi rūpēm par piena zobiem? Patiesībā tie ir pavisam vienkārši un nebūt neprasa lielus finanšu ieguldījumus – regulāra zobu tīrīšana, sabalansēts uzturs un izvairīšanās no pārmērīga saldumu un saldināto dzērienu patēriņa ir pamatnosacījumi, lai piena zobi būtu veseli līdz pat to izkrišanai.
Piena zobu ietekme uz pastāvīgajiem zobiem
Kā jau iepriekš minējām, lai gan piena zobi ir īslaicīgi un nomainās pret pastāvīgajiem zobiem, tiem ir ļoti liela nozīme bērna mutes dobuma veselībā. Piena zobi aizņem vietu pastāvīgajiem zobiem, tādēļ pāragra piena zobu izraušana var ietekmēt bērna zobu sakodienu nākotnē. Sakodiena problēmas pēc tam būs jārisina pie ortodonta, kas nav valsts apmaksāts pakalpojums, turklāt sakodiena taisnošanas process ir ne tikai finansiāli dārgs, bet arī ilgstošs, tādēļ vecākiem ir ļoti svarīgi apzināties, ka pienācīgas rūpes par piena zobu veselību var aiztaupīt ne tikai finanšu līdzekļus, bet arī pasargāt bērnu no diskomforta, ko radīs brekešu vai platīšu ilgstoša lietošana. Kā arī nedrīkst aizmirst, ka infekcijas piena zobos var izplatīties uz kaula zobu aizmetņiem, radot bojājumus zobos, pirms tie vēl ir izauguši. Piena zobi ietekmē ne tikai mutes dobuma veselības attīstību, bet arī vispārējās veselības attīstību. Bojāti vai infekcijas skarti piena zobi var izraisīt sāpes, diskomfortu un ēšanas grūtības, kas ietekmē bērna uzturu un augšanu. Turklāt bojāti piena zobi var sākt drupt un izskatīties vizuāli nepievilcīgi, radot bērnam emocionālo diskomfortu un mazināt pašpārliecinātību.
Negaidiet līdz 1. klasei!
Lai uzsāktu mācības 1. klasē bērniem ir nepieciešams iesniegt izziņu par to, ka ir veikta mutes dobuma veselības stāvokļa pārbaude. Viens no šīs pārbaudes iemesliem ir iespēja nodrošināt, ka pilnīgi visi bērni, kas sasnieguši sākumskolas vecumu, ir kaut reizi mūžā apmeklējuši zobārstu. Lai arī Latvijā bērniem zobārsta pakalpojumi ir valsts apmaksāti, ne visi vecāki izvēlas regulāri vest bērnus pie zobārsta, lai pārbaudītu piena zobu veselību un nepieciešamības gadījumā veiktu zobu labošanu. Tomēr mēs vēlamies atgādināt, ka šāda rīcība var dārgi izmaksāt nākotnē. Turklāt, ja bērns netiek regulāri vests pie zobārsta, viņš baidīsies no zobārsta kabineta apmeklējuma, jo viss nezināmais izraisa bailes. Kā arī, ja bērns tiks pieteikts pie zobārsta vien tad, kad ir nepieciešama zobu labošana vai raušana, bērnam zobu apmeklējums saistīsies tikai ar negatīvām emocijām. Šī iemesla dēļ mēs silti iesakām vecākiem rūpīgi attiekties pret profilaktiskajām vizītēm pirmsskolas vecuma posmā, kā arī izmantot iespēju reizi gadā pieteikt bērnu valsts apmaksātai vizītei pie zobu higiēnista.
Atcerieties, ka bērna zobu veselība ietekmēs viņa dzīves kvalitāti visa mūža garumā!
Zobārstniecības Dentavita komanda vienmēr rūpējas, lai mūsu mazo pacientu vizītes noritētu raiti un radītu tikai pozitīvas emocijas. Mums rūp jūsu bērnu zobu veselība!
Comments